dnes je 24.9.2023

Input:

Senát schválil novelu, která posiluje ochranu zaměstnanců firem v úpadku

27.4.2023, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcíDoba čtení: 2 minuty

Úprava přináší zpřesnění podmínek při podání a vyřízení žádosti o pokrytí dlužných mzdových nároků zaměstnanců, jejichž zaměstnavatel se dostal do platební neschopnosti.

Novela reaguje mimo jiné na změny v oblasti insolvenčního práva a posiluje ochranu zaměstnanců. Zákon nyní dostane k podpisu prezident.

„Cílíme k lepší ochraně a podpoře zaměstnanců. Novelou dosáhneme adekvátní ochrany práv těch, jejichž zaměstnavatel se stal platebně neschopným, a proto dluží například na mzdách. Zároveň ale celý systém zpřesňujeme a eliminujeme tak možné zneužití pravidel. Impulsem, který nás vedl k těmto úpravám, byly mimo jiné změny v oblasti insolvenčního práva, a to i na mezinárodní úrovni,“ zdůvodnil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Jednou ze změn, kterou novela přináší, je možnost požádat Úřad práce ČR o vyplacení dlužné mzdy až po zahájení insolvenčního řízení. Tuto žádost zároveň nebudou moci podat lidé, kteří v konkrétní firmě měli zásadní vliv na rozhodování, případně v ní mají podstatný podíl. Pro samotné podání žádosti už zároveň nebude stačit jen návrh na insolvenci,

Nahrávám...
Nahrávám...